Otázky a odpovědi

  • Jaké výhody má registrování mikročipu v evidenci chovatelů?

    Zavedení povinného označení všech psů na území ČR by mělo být přínosem zejména v těchto oblastech:

    • zjištění identity psa v případě potřeby kontrolních orgánů (SVS, PČR, Celní správa, obce atd.),
    • účinnější monitoring chovů a kontrola dodržování stanovených pravidel a předpisů (např. počtu držených zvířat, jejich věk, vakcinace, dodržování zoohygienických podmínek, zajištění pohody zvířat) a postih chovatelů v případě týrání zvířat,
    • umožnění kontroly při prodeji psů prostřednictvím obchodníků, jak z hlediska veterinárních, tak z hlediska finančních předpisů,
    • bude možné prokázat vlastnictví psa, což je velmi důležité v případě odcizených psů i v případě postihu vyplývajícího ze zodpovědnosti za psem způsobenou škodu (např. případy, kdy pes způsobí dopravní nehodu, psi pytláci apod.),
    • zatoulané, řádně označené a evidované zvíře má podstatně větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli, jeho návrat je operativnější. 
  • Musím o zrušení živnosti žádat pouze v místě trvalého bydliště?

    Ne. Požádat o zrušení živnostenského oprávnění lze na kterémkoliv živnostenském úřadě.
  • Jak se stanovuje výše doplatku na bydlení?

    Výše doplatku na bydlení je stanovena tak, aby po zaplacení odůvodněných nákladů na bydlení (tj. nájmu, služeb spojených s bydlením, nákladů za energie atd.) zůstala osobě či rodině částka na živobytí.

  • Jaké podmínky musí pěstoun splňovat pro přiznání dávek pěstounské péče?

    Základní podmínkou pro přiznání dávek pěstounské péče je podmínka trvalého pobytu na území ČR. U nezletilých dětí svěřených v ČR do náhradní rodinné péče se podmínka přihlášení k trvalému pobytu nevyžaduje. Podmínka trvalého pobytu může být v odůvodněných případech prominuta krajským úřadem, resp. Magistrátem hl. m. Prahy.
  • Plynou pro příjemce výtěžku z tomboly nějaké povinnosti?

    Organizátor má povinnost zaplatit správní poplatek a dodržovat podmínky uvedené v povolení k provozování tomboly.

    Kategorie: Povolení
  • Jak se starobní důchod vyplácí?

    ČSSZ vyplácí důchody předem, a to bezhotovostně na bankovní účet klienta. Jedná se o velmi moderní a bezpečnou výplatu, kterou využívá čím dál tím více lidí.
    Další možnost je hotovostně prostřednictvím České pošty a také do ústavů sociální péče.
    Od 1. 1. 2010 výplata důchodu přiznaného od data spadajícího do období po 31. 12. 2009 prováděná prostřednictvím držitele poštovní licence bude zpoplatněna, a to částkou ve výši 21 Kč za každou splátku. Výše této částky se v budoucích kalendářních letech může změnit v závislosti na vývoji výše poplatků za tyto poukazy účtované Českou poštou.
    V každém kalendářním měsíci je celkem 13 výplatních termínů důchodů. Od 2. do 24. dne v měsíci vždy v sudé dny, a také 15. den v měsíci, kdy je důchod zasílán pojištěncům do ústavů sociální péče.

  • Jsem svobodná matka s nezletilým dítětem. Za jakých podmínek se budu posuzovat pouze já a mé dítě, když bych chtěla žádat o přídavek na dítě?

    Pokud je v rodném listu dítěte uveden otec, je zákonná povinnost doložit tuto osobu a její rozhodný příjem (rozumí se čistý příjem za rozhodné období). Pokud s otcem dítěte nežijete, je možno doložit prokazatelný doklad, ze kterého by vyplývalo, kdy bylo ukončeno vedení společné domácnosti. Příslušný úřad pak může rozhodnout o tom, že se k otci dítěte nebude přihlížet.
  • Jaké osoby jsou společně posuzovány při žádosti o příspěvek na bydlení?

    Společně jsou posuzovány všechny osoby, které jsou v předmětném bytě hlášeny k trvalému pobytu. Není však podstatné, zda všechny tyto osoby žijí ve společné domácnosti.
  • Mám již půlroční miminko, mohu ještě nyní zažádat o porodné?

    Nárok na dávku může být uplatněn až 1 rok zpětně po narození dítěte.
  • Může za mě podat žádost o výměnu občanského průkazu někdo jiný?

  • Pokud jsem student rybářství, platím za rybářský lístek?

    Ano, ale je pro Vás stanovena snížená cena, tj. za lístek s platností na 10 let zaplatíte 250 Kč.
  • Kde si mám požádat o vydání osvědčení o státním občanství a co k tomu budu potřebovat?

    O osvědčení se žádá na příslušném úřadě správního obvodu dle trvalého bydliště a předkládá se občanský průkaz, rodný list, oddací list (pokud bylo uzavřeno manželství) a domovský list (je-li k dispozici). Na pracovišti se ještě vyplní předepsaný tiskopis.
  • Co mám dělat, pokud mi byly ukradeny veškeré doklady, vč. občanského průkazu a potřebuji si podat žádost o vydání nového řidičského průkazu?

  • Při odchodu do důchodu mi chybí údaje k prokázání odpracovaných let u organizace, jejímž zřizovatelem byl ONV, ObÚ nebo ÚMČ. Jak dále postupovat?

    Jedná-li se skutečně o organizaci, zřízenou ÚMČ Praha 10 nebo jeho předchůdci, obraťe se na pracovníkyCentrální spisovny ÚMČ, kde Vám bude poskytnuta informace, zda organizace (resp. její likvidátor) svoji dokumentaci předala k uložení. Pokud tomu tak je, archivářka si od žadatele vyžádá potřebné identifikační údaje, na jejichž základě provede vyhledání. Zároveň informuje o postupech souvisejících s možnostmi nahlížení do spisové dokumentace, resp. podmínkách jejího zpřístupnění.

  • Pokud nemám trvalé bydliště na území hl. m. Prahy, mohu nebezpečný odpad odevzdat za poplatek?

    Pokud nemáte na území hl. m. Prahy trvalé bydliště, není možné nebezpečný odpad ve stabilních či mobilních sběrnách odevzdat. Tato služba je určena pouze pro občany hl. m. Prahy.

  • Mohu si jako žadatel o dávku hmotné nouze určit způsob vyplácení?

    Způsob vyplácení dávek určuje pouze plátce, i když žadatel v tiskopise uvede způsob jiný. Část dávek tak může být vyplácena např. formou poukázek na jídlo nebo k odběru určitého zboží, či prostřednictvím elektronického platebního prostředku.
  • Byla mi odebrána dávka pěstounské péče, domnívám se, že neoprávněně, mohu podat odvolání?

    Samozřejmě ano, proti rozhodnutí o zamítnutí nebo odejmutí dávky můžete podat odvolání do 15 dnů od doručení k Magistrátu hl. m. Prahy prostřednictvím úřadu, který o rozhodnutí nebo odejmutí dávky rozhodl.
  • Kdo volí přísedící obvodního soudu?

    Přísedící jsou voleni zastupitelstvem MČ Praha 10.
  • Jakým sankcím se vystavuje zákonný zástupce, který dítě nepřihlásí k povinné školní docházce?

    Pokud dítě zákonný zástupce nepřihláši k povinné školní docházce, dopouští se přestupku, za který může být vyměřena pokuta až 3 000 Kč (§31 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích). Pokud dítěti zákonný zástupce zamezuje přístup ke vzdělávání, dítě se nijak nevzdělává, jedná se o trestný čin ohrožování výchovy dítěte se sazbou až dva roky odnětí svobody.
    Tyto případy jsou zpravidla také předány k šetření příslušnému odboru sociální péče.

    Kategorie: Školství
  • Pokud podám žádost o příspěvek na mobilitu např. v březnu, bude mi příspěvek vyplacen zpětně – tedy od ledna?

    Příspěvek je vyplácen od měsíce, kdy byla žádost podána. Je-li žádost podána např. v březnu a příspěvek byl přiznán, je vyplácen od března respektive od dubna.
Strana 6 z 18První   Předchozí   1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  Další   Poslední