Aktuality ze škol

09

Mateřská škola Praha 10, Bajkalská 1534/19

 

Cesta kolem světa

 

V pondělí  23. 9. 2013 od 15,00 – 17,00 hodin na zahradě  mateřské školy Bajkalská  proběhla akce připravovaná rodiči dětí pro děti a rodiče naší mateřské školy.

 

Někteří rodiče se inspirovali akcemi pořádanými všemi zaměstnanci naší mateřské školy - „Loučení s létem“ a „Probouzení jara“, které proběhly v loňském školním roce za účasti dětí a jejich rodičů a dohodli se, že by podobnou akci zkusili připravit pro děti a rodiče také.

 

Protože je v naší mateřské škole více rodičů, kteří pochází z jiných zemí než z České republiky, domluvili se, že by bylo dobré děti i ostatní seznámit s jejich kulturou, zajímavostmi, produkty i jídly.

 

Účast potvrdily tyto země: Česká republika, Egypt, Francie, Indonésie, Maďarsko, Rusko a Slovenská republika.

 

Tak vznikl nápad na název „Cesta kolem světa“.

 

 Následovala příprava, dopisování a schůzky, kdy se upřesňovalo, co by bylo pro děti vhodné, jaké úkoly by mohly plnit, co je v té, které zemi zajímavé apod.

 

Domluvili jsme si, co kdo zajistí a připraví, aby děti měly možnost porovnat rozdíly, tak u každé země bude vlajka, pokud je rozdílné písmo, tak i ukázka písma, rodiče je pozdraví v rodné řeči, uvidí kroje, obrázky památek, ukázky místních specialit s ochutnávkou, vždy co je pro danou zemi typické.

 

Rodiče napekli nebo nechali připravit typické pokrmy.

 

České a maďarské koláče, ruskou zmrzlinu, slovenské korbáčiky, indonéské palačinky dadar gulung, egyptský chléb i cukrovou třtinu, francouzské sušenky "croquants".

 

Hlavními cíli bylo, aby se děti seznámily, za použití všech smyslů (hmat, sluch, čich, zrak a chuť), s typickými znaky různých zemí

a rozšiřování další spolupráce mateřské školy s rodiči.

 

Slavnostní zahájení bylo v 15,00 hodin za přítomnosti pracovnice ambasády Indonéské republiky paní Very Zemanové a paní Viery Pávkové z ÚMČ Praha 10 – OŠK.

 

Nejprve se všichni podívali na ukázky tanců z různých zemí, viděli barevné oblečení, slyšeli hudbu.

fotografie

Ukázka tance z Indonésie

foto

Ukázka tance z Egypta

 

Potom děti dostaly kartičky na plnění úkolů a mapu světa, kam po splnění úkolu a navštívení dané země dostaly samolepku na kartičku i na mapu světa, aby si dovedly představit vzdálenosti jednotlivých zemí.

 

 

 

Navštívily postupně:

 

Českou republiku: švestkové koláče, hraní kuliček, skákání gumy, fotografie, pohádkové postavy z českých večerníčků, sbírání hub, apod.

fotografie

Francii: levandule, provensálské sušenky - croquans, petánque, Eiffelova věž, puzzle mapy země, provensálské koření – (čich, chuť), poznání různých druhů hmyzu – cikáda, cvrček, kobylka luční – poznat podle zvuku apod.

fotografie

 

Egypt: ukázka výroby papyrusu, cukrová třtina s ochutnávkou, egyptský chléb – s ochutnávkou, pyramidy, sfingy, skarabeus, ukázka tance, apod.

fotografie

 

Indonésii: návštěva pracovnice ambasády paní Very Zemanové, ukázka tance při zahájení, hra badminton, puzzle orangutana, poznávání koření (zázvor, pepř, skořice), korálkové ozdoby, fotografie, vlajka, mapa, propagační materiály, čaj, palačinky dadar gulung,  apod.

fotografie

 

Maďarsko: ženský a mužský kroj, ukázka místních specialit – klobása, maďarský koláč s ochutnávkou, zajímavosti z Maďarska – Rubikova kostka, obrázky, soutěž v jízdě na koni (dřevěném), ukázka keramiky, apod.

fotografie

 

Slovenskou republiku: obrázky, vlajka, mapa, puzzle – mapa země, zvířata žijící na Slovensku, ukázky řezbářské práce, korbáčiky – sýr, zbojníci, apod.

fotografie

 

Rusko: obrázky, matrjošky, zmrzlina, upoutávka na „Zimní olympijské hry v Soči“, typické oblečení, apod.

fotografie

 

S každým dítětem šel jeden dospělý a společně plnili úkoly na 7 stanovištích, kde je čekaly obrázky, zajímavosti a úkoly z jednotlivých zemí světa. 

 

 

Pokud někdo z rodičů byl na stanovišti, nebo se ještě nedostavil, chodili s dětmi zaměstnanci mateřské školy.

 

 

Po splnění úkolů čekali na všechny děti drobné pozornosti na památku.

 

Celá akce byla velice pěkná a zajímavá nejen pro děti, ale i pro rodiče.

Actions: E-mail | Permalink |

Post Rating

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
PO a ST: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.30
ÚT a ČT: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 14.30
PÁ: zavřeno

Katalog firem a služeb

Licence Creative Commons © 2013-2016 MČ Praha 10 
ipv6 ready