Aktuality

V Malešicích vznikne nová pobočka knihovny i rodinné centrum

Bytový dům Malešice, jehož rekonstrukci dokončila Praha 10 loni na podzim, bude nabízet další využití svých nebytových prostor. Radní městské části totiž na svém jednání ve středu 30. listopadu podpořili záměr na vznik rodinného centra a pobočky Městské knihovny v Praze. 

Rodinné centrum i knihovna by měly vzniknout v prvním patře bytového domu. Prostor pro klub pro rodiče s dětmi byl už zkoulaudován a mohl by se tak otevřít už v první polovině příštího roku.

„Takové využití nebytových prostor považujeme za velmi smysluplné. V objektu jsou také startovací byty pro mladé rodiny, takže jsme přesvědčení, že rodinné centrum má své opodstatnění. Roli knihoven potom nepovažujeme ani zdaleka za překonanou. Zatímco pobočky z metropole dlouhodobě ubývají, jsem rád, že Praha 10 se snaží o opak,“ říká radní Ondřej Počarovský (TOP 09).

V Bytovém domě Malešice tak do konce příštího roku vznikne významný komplex veřejných služeb, který bude nabízet široké možnosti společenského využití. Kromě plánované knihovny a rodinného centra zde už funguje například klub seniorů nebo veřejná jídelna a dětská herna.

„Podobná centra mají obrovský společenský význam. Nabízí vyžití pro ty, kteří by ho sami hledali jen těžko a propojuje lidi v podobných životních situacích,“ vysvětluje Ondřej Počarovský.

Rada městské části ve středu schválila záměr na rozšíření služeb v Bytovém domě Malešice, nyní se začne pracovat na přípravě jejich fungování. Provozovatel rodinného centra bude vybrán na základě veřejné nabídky, s vítězem bude podepsána smlouva na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou.

„Není efektivní, aby všechny služby pro rodinu poskytovala městská část prostřednictvím svých zřízených organizací. Existují zkušení provozovatelé těchto služeb, a to s velkým zapojením veřejnosti,“ doplnil uvolněný člen rady Ondřej Počarovský (TOP 09), který má na starosti i sociální a rodinnou politiku.

Prostor, ve kterém by mohla vzniknout veřejná knihovna, čeká na dokončení a kolaudaci. Městská knihovna v Praze, která na území desáté městské části provozuje čtyři pobočky (Dům čtení Ruská, Korunní, Skalka a Zahradní Město), projevila už dříve o prostory zájem.

O bytovém domě Malešice

Budova byla uvedena do provozu na začátku sedmdesátých let se sídlištěm Malešice. Má jedno podzemní a deset nadzemních podlaží. Do 90. let 20. století sloužila jako domov pro svobodné. Do roku 2013 zde fungovala ubytovna pro zahraniční dělníky. Následně zajistila radnice Prahy 10 rozsáhlou rekonstrukci a přeměnu na Bytový dům Malešice. Převážně malometrážní byty slouží jako startovací bydlení pro mladé lidi, ale zároveň jako ústupové bydlení pro seniory. Zajímavostí je, že kromě mladých manželských párů mohou o byt žádat také registrovaní partneři. V domě je několik prodejen, veřejná jídelna, dětská herna, seniorský klub i další sociální služby. Objekt se nachází v příjemném prostředí u Malešického parku s dobrou dostupností MHD. V blízkosti objektu je Poliklinika Malešice, obchody, banka, Česká pošta, kavárna a další služby. Podrobnější informace na www.bdmalesice.cz.

 

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
PO a ST: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.30
ÚT a ČT: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 14.30
PÁ: zavřeno

Katalog firem a služeb

Licence Creative Commons © 2013-2018 MČ Praha 10