Výstava 100 let Prahy 10

Podělte se o historické fotografie i videa či jakékoliv jiné dokumnety!

Žili na desítce vaši rodiče? Prarodiče? Nebo dokonce pra-prarodiče, a vy máte rodinné fotky, které zachycují podobu Prahy 10 od roku 1918? Podělte se o ně s veřejností a staňte se tak součástí mimořádné výstavy! 

Pomozte nám uchovat nedávnou minulost a příběhy obyvatel Prahy 10, protože žádný z těchto příběhů není bezvýznamný a vše nám vypráví o životě před několika desítkami let, které mají dosud mnozí v živé paměti.

Dějiny nejsou jen význačné události a velká díla, ale jsou jimi hlavně všední dny jednoho každého z nás a mnohá setkávání. Hodnota místa není tvořena jen jeho hmotnou podobou, ale hlavně a především lidmi žijícími v proměnných kulisách města, v nichž byli namířenými objektivy zachyceni za nejrozmanitějších okolností. 

Pojďme si společně připomenout, jak se nám žilo dříve, vrátit si roky minulé a zavzpomínat na každodennost rozdílných dějinných období, která zanechala stopy s hořkou či sladce nostalgickou příchutí.

Praha 10 se rozhodla připomenout si sté výročí vzniku republiky unikátní výstavou. K tomu, aby ale mohla výstava vzniknout, potřebuje Vás - obyvatele Prahy 10, současné i minulé. 

Kdokoli, kdo se bude chtít podělit o fotografie, které zachycují místa nebo život v Praze 10 za posledních 100 let, je může naskenovat a zaslat na adresu 100let@praha10.cz . Ze zaslaných materiálů potom Praha 10 připraví výstavu, která bude očima svých obyvatel mapovat posledních sto let. 

"Mnoho z nás žije na desítce už po generace. Spousta lidí má krásné fotky nebo dokonce videa, které nádherně ilustrují život a atmosféru v dané době. Všechny, kteří mají takové památky a zájem o historii, proto prosím, aby se do projektu zapojili. Máme možnost vytvořit opravdu krásnou výstavu," říká první místostarosta Tomáš Pek. 

První fotografie budou vystaveny na vernisáži, která se uskuteční 20. srpna od 17 hodin ve Staré škole v ulici V Olšinách. Bude to společný večer pro všechny, kteří přispěli, či se jen chtějí naladit na roky minulé. Četba, hudba a možnost vystoupit právě se svým příběhem bude zaručena. Pro účast na akci je nutná rezervace na e-mailu katerina.pokorná@praha10.cz .

Jak se zúčastnit? 

Najděte dobové dokumenty, fotky nebo videa z Prahy 10 a pokud to jde, pošlete je na adresu 100let@praha10.cz

Co když je mám jen papírově a nemohu je převést do elektronické formy? 

Ozvěte se s prosbou na stejný mail případně telefon +420 267 093 216, pokusíme se najít řešení. 

Jaké fotografie a dokumenty mám posílat?

Vlastně jakékoli fotografie pořízené v Praze 10 zejména po roce 1918. Výstava má připomenout všechna období, historické fotografie do roku 1989 pro nás a návštěvníky výstavy ale samozřejmě mají největší kouzlo.

Co k nim připojit?

Přinejmenším je třeba připojit informaci o datu a místu pořízení fotografie a váš souhlas s tím, aby byly vystaveny (vzor níže). Pokud se k fotografii váže nějaký mimořádný příběh, připojte i ten! 

Souhlas s poskytnutím

Text souhlasu, prosím, připojte do těla e-mailu, ve kterém nám budete materiály posílat. Pokud je přinesete na Úřad, souhlas nám poskytnete zde. 

 "Prohlašuji, že jsem vlastníkem poskytovaného materiálu, majitelem práv k jeho šíření a že souhlasím s tím, aby byl využit pro výstavu 100 let Prahy 10. Zároveň prohlašuji, že žijící osoby, zachycené na fotografiích nebo jiných mnou poskytovaných materiálech, souhlasí s tímto využitím."

 

Brožura Praha 10 před 100 lety a dnes

 

 

  

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
PO a ST: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.30
ÚT a ČT: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 14.30
PÁ: zavřeno

Katalog firem a služeb

Licence Creative Commons © 2013-2019 MČ Praha 10