Aktuality

Památný den sokolstva: pieta za deportované a zavražděné proběhla i ve Vršovicích

Při Akci Sokol v noci ze 7. na 8. říjen 1941 bylo zatčeno devět stovek sokolských funkcionářů. Následovaly deportace do koncentračních táborů a nedobrovolná úmrtí. Na tragickou událost zavzpomínala při pietním aktu T.J. Sokol Praha Vršovice starostka MČ Praha 10 Renata Chmelová, a to u příležitosti Památného dne sokolstva, od letoška jednoho z významných dní České republiky.

Publikováno: 08.10.2019
Kategorie: Článek, ÚMČ Praha 10, Zprávy tiskového mluvčího, Různé, Vršovice2974

Důvodem tehdejšího nacistického řádění byl především strach pohlavárů z organizovaného sokolského hnutí, jež od svého vzniku v roce 1862 mnohokrát významně promluvilo do národních dějin. „Byla to promyšlená likvidační akce Reinharda Heydricha,“ vrátila se Renata Chmelová k osudnému říjnu roku 1941. „Sokolové vždycky bojovali za svobodu a demokracii. Byli věrní naší republice. Budovali náš stát, spoluutvářeli svou domovinu, svoje okolí. Pronásledovali je nejdřív nacisté a poté i komunisté,“ zdůraznila v projevu, který u vršovické sokolovny pronesla.

Pietu starostka věnovala 8. října i všem sokolům z Prahy 10, kteří v průběhu druhé světové války zaplatili za svou odvahu životem. 

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
Momentálně je dětský koutek z provozních důvodů uzavřen.

Licence Creative Commons © 2013-2020 MČ Praha 10