Aktuality

Oslavy osvobození v Praze 10: koncerty, divadla, ples, desítky pamětníků i těžká bojová technika

Velkolepé oslavy 70. výročí osvobození Československa chystá Radnice Prahy 10. Události konce druhé světové války budou v této městské části připomenuty například ukázkou vojenské techniky, rozdáváním potravinových lístků, ale i řadou koncertů, divadly, workshopy pro děti či plesem, kde jsou pozváni pamětníci května roku 1945.

Publikováno: 30.04.2015
Kategorie: Článek, ÚMČ Praha 10, Zprávy tiskového mluvčího, Různé, Vršovice931
Oslavy osvobození v Praze 10: koncerty, divadla, ples, desítky pamětníků i těžká bojová technika

Program rozvržený do tří dnů začne 5. května v parku Gutovka, kde bude v 11 hodin zahájena výstava fotografií, pořízených během pražského povstání. Ty zachycují především podobu improvizovaných barikád stavěných na území dnešní Prahy 10, ale i samotnou tehdejší podobu ulic. 

V úterý na Kubánském náměstí odstartuje bohatý kulturní program, který začíná ve 13:00 a potrvá až do pozdních odpoledních hodin. Kromě dětí ze základních škol vystoupí i divadelní spolky či kapela Dixieland a Greenhors s Janem Vyčítalem. 

„Pro návštěvníky oslav na Kubánském náměstí jsme připravili celou řadu zajímavostí, jako například rozdávání speciálních potravinových lístků, za které si příchozí budou moci vyzvednout paštiku v konzervě. To má připomenout nešťastné období války, kdy byly potraviny obyvatelům vydávány na příděl,“ uvedl k programu tiskový mluvčí Prahy 10 Vít Novák. 

Po dvoudenní přestávce budou oslavy pokračovat 8. a 9. května opět na Kubánském náměstí, kde vyroste unikátní dobový válečný tábor. Na rozlehlém náměstí se tak na dva dny usídlí spojenecká vojska několika armád. Vojáci z řad nadšenců budou v přesných imitacích uniforem dva dny žít ve válečném ležení s kuchyní, střílnami a těžkou bojovou technikou. „Půjde o věrohodné simulování situace z jara 1945, kdy Praha zažívala poslední, přesto těžké výstřely Druhé světové války. Kromě vojenského tábora budou na náměstí také trhy, dětské workshopy, v rámci kterých si děti budou moci vyrobit českou vlajku, rozdávat se bude cukrová vata zdarma,“ doplnil Vít Novák.

Devátého května přijede na náměstí dokonce i dobový tank. U toho proběhne 9. května v 10 hodin dopoledne krátké setkání s pamětníkem Antonínem Štíchou a starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou. 
Program zakončí 9. května Květinový ples seniorů, kde radnice předá ocenění několika desítkám pamětníků 2. světové války.

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
PO a ST: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.30
ÚT a ČT: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 14.30
PÁ: zavřeno

Licence Creative Commons © 2013-2019 MČ Praha 10