Aktuality

Praha 10 nasvítila modře kostel, připojila se tím ke kampani na podporu autistů

Kostel Narození Panny Marie v Záběhlicích u Hamerského rybníka se včera v noci rozzářil modrou barvou. Radnice Prahy 10 se tím připojila k celosvětové kampani, která vyjadřuje podporu osobám s Poruchami autistického spektra, lidově „autismem“. 

Publikováno: 03.04.2015
Kategorie: Článek, ÚMČ Praha 10, Zprávy tiskového mluvčího, Různé, Záběhlice916
Praha 10 nasvítila modře kostel, připojila se tím ke kampani na podporu autistů

Připojení se ke kampani nazvané World Autism Awareness Day na desáté městské části iniciovala radní Prahy 10 a senátorka Ivana Cabrnochová (SZ): „Modrá je symbolem komunikace, což je jedna z oblastí, která je pro osoby s PAS velmi problematická. Občané se ke kampani mohou zapojit například tím, že budou oblečení ladit do modra, nebo alespoň nějakým modrým doplňkem,“ vysvětluje.

Cílem kampaně je podle jejích autorů zvýšit povědomí veřejnosti o problematice autismu. „Tím, že se stát touto problematikou dostatečně nezabývá, péče a služby pro tyto osoby nejsou systematické, provázané, komplexní, sjednocené napříč jednotlivými kraji. To vede až k diskriminaci osob s poruchami autistického spektra a jejich a rodin, k sociálnímu vyloučení a často i vlivem velké psychické zátěže až k rozpadu těchto rodin,“ říká jedna z koordinátorek osvětové akce Šárka Souchopová z platformy Naděje pro autismus.

Podle Souchopové je navíc problém v tom, že podle Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením není povědomí o PAS dostatečně šířeno v laické a odborné veřejnosti. V dostatečném rozsahu  nejsou proškolováni ani pedagogové. „Dochází k nepochopení osob s PAS, jejich rodin a nerespektování jejich potřeb, kterému by se často dostatečnou osvětou dalo zabránit,“ dodává.

Poruchy autistického spektra postihují dle epidemiologických průzkumů každé 80. narozené dítě. Na celém světě žije zhruba 70 milionů osob s autismem, v naší republice je to na 100 000 občanů.

Než půjdete na úřad...

Pokud plánujete návštěvu úřadu, doporučujeme nejprve navštívit sekci Životní situace, kde získáte informace o tom, co budete k vyřešení Vaší záležitosti potřebovat.

Mělo by Vám pomoci:

Využijte dětský koutek...

Rodiče mohou po dobu nutnou k vyřízení svých záležitostí přenechat děti ve věku od 3 do 10 let v dětském koutku, který najdete v přízemí budovy C.

Otevírací doba:
PO a ST: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 17.30
ÚT a ČT: 8.00 - 12.00 a 13.00 - 14.30
PÁ: zavřeno

Licence Creative Commons © 2013-2019 MČ Praha 10